Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego i GIMNAZJUM W WOLI ZACHARIASZOWSKIEJ

Wychowawcami świetlicy w roku szkolnym 2016/2017 są mgr Kamila Niedzielan, mgr Zbigniew Skowroński, mgr Andrzej Cieślak, mgr Robert Grajny, mgr Mateusz Kowalski, mgr Anna Korzeniowska oraz pani Dyrektor Romana Chadysz

IMG_0983IMG_1045IMG_1368
Świetlica czynna jest codziennie w godzinach od 7.00 do 17.00
Na zajęcia świetlicowe uczęszcza 103 uczniów z klas 0-IV. W świetlicy przebywają również dzieci oczekujące na zajęcia lekcyjne i dodatkowe (logopedyczne, koło szachowe, koło plastyczne, j. angielski, koło kulinarne, robotyka, modelarnia itp.) oraz dzieci nie uczestniczące na lekcje religii.

Nasi uczniowie mają również czas na swobodne zabawy, zgodnie z ich zainteresowaniami, korzystają z licznych gier, puzzli, klocków i zabawek zgromadzonych w świetlicy.
Wychowawcy świetlicy prowadzą zajęcia zgodnie z programem pracy dydaktyczno-wychowawczej, realizując założone w nim cele:
• Zapewnianie wszechstronnej opieki dzieciom przebywającym w świetlicy przed i po lekcjach.
• Dbanie o prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny dzieci.
• Przyswajanie dzieciom nawyków kultury dnia codziennego.
• Przeciwdziałanie agresji, integracja zespołu uczniów.
• Rozwijanie indywidualnych zdolności i zainteresowań.
• Przyzwyczajanie dzieci do dokładnego, systematycznego i samodzielnego odrabiania lekcji.
• Rozwijanie zainteresowań.

Zajęcia na świetlicy podzielone są na ciche i głośne. Na „Cichej Świetlicy” uczniowie wykonują prace plastyczne, odrabiają zadania domowe lub mogą odpocząć. Dzieciom przebywającym w świetlicy oferuje się uczestnictwo w różnorodnych formach zajęć, organizowane są między innymi:
• zajęcia plastyczno-manualne: rysowanie ołówkiem, kredkami, malowanie farbami, wycinanki, wydzieranki, wyklejanki, tworzenie obrazków z koralików PYSSLA, szkice węglem, tworzenie figurek z masy solnej, ciastoliny oraz rolek toaletowych itp.;
• zajęcia dydaktyczne: zabawy słowne, krzyżówki, rebusy, zgadywanki, zabawy matematyczne, doskonalenie czytania;
• zajęcia rekreacyjno-ruchowe: zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, zabawy w grupach, ćwiczenia doskonalące sprawność fizyczną, turnieje sprawnościowe;
• zajęcia z wykorzystaniem środków audiowizualnych: oglądanie bajek
i filmów edukacyjnych;
• pogłębianie, rozszerzanie i utrwalenie wiadomości z różnych dziedzin.

Wśród wielu różnorodnych form zajęć świetlicowych najbardziej lubianymi przez dzieci są zajęcia o charakterze plastyczno-technicznym oraz zabawy ruchowe, dlatego poświęca się im w świetlicy dużo czasu. Prace plastyczne uczniów, eksponowane są na gazetkach ściennych, dekorujących świetlicę, pozwalając tym samym zaistnieć uczniom, którzy biorą czynny udział w zajęciach plastycznych.

Ostatnio największą popularnością cieszy się gra w piłkarzyki oraz w tenisa stołowego.

W ramach działalności dydaktycznej świetlica umożliwia uczniom odrabianie lekcji i pomoc uczniom słabszym. W poniedziałki prowadzone są zajęcia przez Panią Dyrektor Romanę Chadysz, które mają na celu doskonalenie pisowni.

Dodatkowym atutem świetlicy jest nauka i zabawa prowadzona w języku angielskim ( 5 godz. w tygodniu) przez panią mgr Anną Korzeniowską.

Szczególną uwagę zwracamy na zachowania przejawiające się agresją fizyczną i słowną wśród uczniów oraz łamanie podstawowych zasad życia w grupie i społeczeństwie szkolnym, eliminowanie zachowań negatywnych wobec siebie poprzez tłumaczenie ich złego wpływu na poczucie dobrego samopoczucia w grupie. Zwracamy też uwagę na kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie rówieśniczej, wdrażanie uczniów do przestrzegania przyjętych zasad, wyrażania swoich potrzeb, przekonań i uczuć oraz dostrzegania ich u innych (kształtowanie postawy asertywnej), ćwiczenie umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami.
Świetlica szkolna jest miejscem, w którym dzieci mogą miło, przyjemnie i pożytecznie spędzić czas po zakończeniu lekcji, oczekując na rodziców.

Kamila Niedzielan