REGULAMIN ŚWIETLICY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WOLI ZACHARIASZOWSKIEJ

Wychowawcami świetlicy w I semestrze roku szkolnego 2018/2019 są: mgr Barbara Bryła, mgr Andrzej Cieślak, mgr Anna Korzeniowska, mgr Beata Loska-Szczepan, mgr Małgorzata Łukowicz, mgr Zbigniew Skowroński, mgr Anna Staniek.

Świetlica czynna jest codziennie w godzinach od 7.00 do 17.00. Na zajęcia świetlicowe uczęszczają dzieci z klas 0-IV. W świetlicy przebywają również dzieci oczekujące na zajęcia lekcyjne i dodatkowe (logopedyczne, koło szachowe, koło plastyczne, modelarnia, zajęcia artystyczne itp.) oraz dzieci nie uczestniczące w lekcjach religii. Nasi uczniowie mają również czas na swobodne zabawy zgodnie z ich zainteresowaniami, korzystają z licznych gier, puzzli, klocków i zabawek zgromadzonych w świetlicy.

Zajęcia na świetlicy podzielone są na ciche i głośne. W strefie „Cichej Świetlicy” uczniowie wykonują prace plastyczne, odrabiają zadania domowe lub mogą odpocząć. Natomiast na „Głośnej Świetlicy” - głównej, uczniowie mogą poświęcić wolny czas na zabawy w kącikach tematycznych.

Wychowawcy świetlicy mają do dyspozycji 3 sale klasowe i salę gimnastyczną, chętnie wykorzystują również przestrzeń na świeżym powietrzu – plac zabaw i boiska. Dzieciom przebywającym w świetlicy oferuje się uczestnictwo w różnorodnych formach zajęć:

• zajęcia plastyczno-manualne: rysowanie ołówkiem, kredkami, malowanie farbami, wycinanki, wydzieranki, wyklejanki, tworzenie obrazków z koralików PYSSLA, szkice węglem, tworzenie figurek z masy solnej, ciastoliny oraz rolek toaletowych itp.;
  • zajęcia integracyjne: budowanie pozytywnych relacji w grupie, poznanie siebie i innych, zapobieganie zachowaniom agresywnym, rozwijanie umiejętności komunikacji interpersonalnej;
  • zajęcia muzyczno-ruchowe: zabawy z chustą Klanza, zajęcia muzykoterapeutyczne (relaksacja), śpiewanie przy akompaniamencie gitary, zajęcia ruchowe z elementami jogi;
  • zajęcia rekreacyjno-ruchowe: zajęcia sportowe na boisku lub sali gimnastycznej, zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, tenis stołowy, piłka nożna;
  • „Mistrz gier planszowych”, warcaby, karty;
  • zajęcia dydaktyczne: zabawy słowne, krzyżówki, rebusy, zgadywanki, zabawy matematyczne, odrabianie zadań domowych, doskonalenie czytania oraz pisania;
  • zajęcia z wykorzystaniem środków audiowizualnych: oglądanie bajek
    i filmów edukacyjnych.

Wśród wielu różnorodnych form zajęć świetlicowych najbardziej lubianymi przez dzieci są zajęcia o charakterze plastyczno-technicznym oraz zabawy ruchowe, dlatego poświęca się im w świetlicy dużo czasu. Prace plastyczne uczniów eksponowane są na gazetkach ściennych, dekorujących świetlicę, pozwalając tym samym zaistnieć uczniom, którzy biorą czynny udział w zajęciach plastycznych.

Świetlica szkolna jest miejscem, w którym dzieci mogą bezpiecznie, przyjemnie i inspirująco spędzić czas po zakończeniu lekcji, oczekując na rodziców.