Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego

Wola Zachariaszowska ul. Świętego Floriana 1

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

BY MIEĆ SERCE BIAŁO-CZERWONE

Email Drukuj PDF

Zespół Szkół w Woli Zachariaszowskiej tradycyjnie już zaprosił społeczność lokalną na Wieczornicę Patriotyczną z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Szkoła, której patronuje marszałek Józef Piłsudski, szczególnie duży nacisk kładzie na wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu i poszanowania wartości.

- Patron naszej szkoły powiedział "Naród który traci pamięć przestaje być narodem". My tę pamięć pielegnujemy i dlatego pamiętamy o wszystkich polskich bohaterach, patriotach, którzy serce zawsze mieli biało-czerwone - mówił Robert Grajny, nauczyciel historii,  witając zgromadzonych na Wieczornicy gości. Podczas uroczystości wielokrotnie przywoływano nazwiska tych, którzy są dla nas wzorem do naśladowania, patriotów, którzy nie wahali się poświęcić życie w imię miłości Ojczyzny. Uroczystości rozpoczęto ślubowaniem klasy pierwszej gimnazjum, a po nim zebrani obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów pod opieką polonistki Elżbiety Tatarskiej i nauczycielki muzyki Agnieszki Konieczny. Przedstawienie w formie deklamacji, śpiewu, gry na instrumentach, wzbogacone o prezentację multimedialną stanowiło doskonałą lekcję historii - opowiadało o kraju, który choć przestał istnieć rozdrapany przez sąsiadów, przetrwał w sercach, umysłach, duszach Polaków i dzięki temu mógł  się odrodzić. W tym roku dodatkowym akcentem była dwudziesta rocznica powstania nowego budynku szkolnego.  Szkoła w Woli Zachariaszowskiej istnieje już od prawie stu lat, ma piękną tradycję i głęboko zapisała się w sercach wielu pokoleń uczniów, prawdziwie nowoczesne warunki pracy i nauki przyniósł jednakże nowy budynek szkolny. - Chcę powiedzieć dzisiaj dzieciom, że bardzo się cieszę widząc, że jesteście radosne, rozśpiewane, że macie takie warunki, by się rozwijać- mówił pan Jacek Kowalczyk, przedstawiciel Społecznego Komitetu Budowy Szkoły. - Jednocześnie chciałbym złożyć wyrazy uszanowania starszym, tym osobom, które przyczyniły się do powstania nowej szkoły. Uświetnieniem uroczystości były prezentacje gościnne - jak co roku także i teraz społeczność szkolna mogła liczyć na niezrównaną Orkiestrę OSP Wola (w której szeregach jest także wielu absolwentów, uczniów i rodziców związanych ze szkołą). Koncert utworów patriotycznych w wykonaniu muzyków Orkiestry otrzymał wielkie brawa. Po nim publiczność z zainteresowaniem obejrzała przedstawienie lokalnej grupy Sami Swoi, która zaprosiła do wspólnej zadumy podczas "wędrówki przez wieki", przedstawiając w barwny sposób dzieje Polski od czasów pierwszych Piastów po dzień dzisiejszy. Szczególnie mocne wrażenie zrobiła "Bogurodzica", najstarsza polska pieśń, wspaniale zaprezentowana przez grupę. Uroczystość zakończył piękny występ grupy Przyjaciele - muzycy wchodzący w skład zespołu zaprosili zebranych do wspólnego śpiewania pieśni niepodległościowych i żołnierskich i chwilę zadumy nad losem i poświęceniem tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Gorąco oklaskiwano przepiękne wykonanie utworów takich jak m.in. "Serce w plecaku", "Czerwone Maki na Monte Cassino" czy "Marsz strzelców". Uroczystość zakończyła dyrektor szkoły, Romana Chadysz-Michalska, która ze wzruszeniem dziękowała wszystkim uczestnikom i gościom za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery i wyraziła nadzieję na ponowne spotkanie podczas Wieczornicy za rok. Marta Głuszek

080086089105119125136144153172188191205206212225229231232239241245248253260261262271273276284286