logopeda

Czwartek –9.00-14.00

Piątek – 8.00-8.30

Dyżur logopedy: wtorek 13.25-14.10

Działania w zakresie terapii logopedycznej

1. Przeprowadzenie przesiewowych badań logopedycznych celem wykrycia wad wymowy.

2. Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z nauczycielami i rodzicami.

3. Organizowanie pomocy logopedycznej.

4. Prowadzenie indywidualnej i grupowej terapii logopedycznej.

5. Systematyczna współpraca z rodzicami celem udzielania instruktażu do

kontynuacji ćwiczeń w domu.

1. Przygotowanie opiekunom materiałów w zeszytach logopedycznych do systematycznego utrwalania wywołanych głosek.

2. Współpraca z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej i wspieranie działań profilaktyczno-wychowawczych szkoły. Wspieranie nauczycieli i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

3. Dbanie o warsztat pracy: samodzielne wykonywanie pomocy oraz efektywne wykorzystywanie pomocy już istniejących, przygotowywanie materiałów pomocniczych do pracy z dzieckiem.

Mowa wg Leona Kaczmarka jest „ aktem w procesie porozumiewania się, jej istotą jest dźwiękowe przekazywania i słuchowy odbiór informacji”.

Prawidłowy rozwój mowy dziecka stanowi podstawę kształtowania się i rozwoju jego osobowości. Poprzez rozumienie poznaje ono otaczający świat, umiejętność mówienia pozwala na wyrażenie swoich spostrzeżeń, pragnień i uczuć. Rozwój mowy jest uwarunkowany genetycznie, zależy od właściwości wrodzonych organizmu, ale możliwy jest jedynie w kontakcie ze środowiskiem społecznym, z innymi ludźmi. Jest to proces w którym współgrają czynniki biologiczne i społeczne.

Mówienie jako czynność jest najbardziej skomplikowanym ruchem odbywającym się w naszym organizmie, dlatego w terapii logopedycznej bardzo ważne są ćwiczenia ruchów ciała aż do ćwiczeń usprawniających narządy mowne. One to przygotowują dziecko do poprawnego mówienia.

Podstawowym środowiskiem kształtowania się myślenia i mowy dziecka jest rodzina. To ona powinna stworzyć dziecku odpowiednie warunku do rozwoju psychicznego i fizycznego. Niezwykle ważne jest, aby rodzice dostarczali dziecku dużą ilość bodźców do mówienia, pozytywnie reagowali na mówienie i stanowili prawidłowy wzór wymowy.

Leczenie zaburzeń mowy to długotrwała terapia prowadzona przez logopedę, ale możliwa i skuteczna jedynie przy pomocy rodzica czy opiekuna dziecka.

Proces ten wymaga żmudnej pracy ze strony ćwiczonego, jak również wiele czasu, cierpliwości i zrozumienia oczekuje się od opiekuna. Zaburzeń mowy nie należy traktować jako czasowej niedyspozycji, która minie wraz z wiekiem. Dlatego należy wiedzieć, że wady wymowy same nie ustąpią, a wraz z wiekiem będą się pogłębiać.

W praktyce logopedycznej stosuje się następujące podstawowe rodzaje ćwiczeń:

1.ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE MOTORYKĘ NARZĄDÓW MOWY

a/ ćwiczenia języka

• Oblizywanie warg dookoła.

• Oblizywanie zębów przy zamkniętych ustach.

• Wypychanie policzków językiem.

• Dotykanie językiem zębów górnych i dolnych (licznie zębów).

• Przesuwanie na przemian kącików zamkniętych ust na boki.

• Wysuwanie języka na boki, do nosa i na brodę.

• Ułożenie języka w kształcie rulonika.

• Kląskanie czubkiem języka przy uchylonych ustach i nieruchomej żuchwie (można wsadzić palec między zęby).

• Ułożenie języka w kształcie miseczki

• Dotykanie językiem podniebienia.

b/ ćwiczenia warg

• Nadymanie policzków „balonik”.

• Wciąganie policzków „zajączek”.

• Zaciskanie warg.

• Nakładanie wargi dolnej na górną i odwrotnie.

• Wysuwanie i zaokrąglanie warg „ryjek”.

• Zaokrąglanie i spłaszczanie warg na przemian (u – i)

• Wibracja warg „motorek”.

• Wydechy kącikami warg na przemian.

• Dokładne przesadne wymawianie samogłosek.

• Cmokacie „buziaczki”.

2. ĆWICZENIA ODDECHOWE

• Oddychanie przez nos. Usta zamknięte wdech i wydech przez nos.

• Dmuchanie na watkę, papierek.

• Dmuchanie przez rureczkę, przenoszenie rureczką papierków z miejsca na miejsce.

• Picie przez rureczkę.

• Dmuchanie baniek mydlanych.

• Dmuchanie na statki z papieru.

• Zdmuchiwanie płomienia świecy.

• Dmuchanie na płomień świecy tak żeby się „położył”, ale nie zgasł.

• Gra na instrumentach dętych: trąbki, piszczałki, flet.

1. ĆWICZENIA RYTMIZUJĄCE

1. ĆWICZENIA SŁUCHU FONEMATYCZNEGO

Słuch fonematyczny to zdolność precyzyjnego słyszenia i rozróżniania dźwięków mowy.

Zachęcam wszystkich rodziców do wykonywanie powyższych ćwiczeń. Można je robić bawiąc się z dzieckiem, spacerując, jedząc posiłki , oglądając telewizję czy czytając bajki. Przecież dzieci wiosną bawią się dmuchawcami, na urodzinach nadmuchują baloniki i nieświadomie wykonują ćwiczenia oddechowe. Często również lubią bawić się swoim językiem, wylizują talerzyki, jedzą lody itp. Są to naturalne zabawy, które spełniają ważne cele profilaktyczne w kształtowaniu się mowy dziecka.

Pamiętajmy!

Lepiej i łatwiej zapobiegać niż leczyć!!!

Dlatego zachęcam wszystkich do współpracy w terapii logopedycznej, a na pewno efekty będą widoczne.

Elżbieta Tatarska