Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego i GIMNAZJUM W WOLI ZACHARIASZOWSKIEJ

Wola Zachariaszowska ul. Świętego Floriana 1

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Biblioteka szkolna

Wielka Liga Czytelników

Email Drukuj PDF

 

W naszej szkole zakończył się etap powiatowy III edycji konkursu Wielka Liga Czytelników, który trwał od 17 X do 10 III.

Przypominamy, że uczniowie mieli za zadanie z 20 propozycji lekturowych wybrać 10, przeczytać i rozwiązać testy, w których znalazły się pytania z różnych przedmiotów (j. polski, matematyka, przyroda, j. angielski, historia, geografia). Pytania dotyczyły całości lub fragmentu lektury. Były zróżnicowane ze względu na swój interdyscyplinarny charakter. W rozwiazywaniu testów mogli uczniom pomagać rodzice, gdyż główną ideą konkursu jest wspólne czytanie dzieci i rodziców. Aby zaliczyć dany test należało uzyskać 80 punktów na 100 możliwych. Aby zakończyć etap powiatowy należało 10 takich sprawności otrzymać.

Bardzo nas cieszy, że aż 16 uczniów zdobyło sprawności czytelnicze. Ich karty ze sprawnościami i tytułami książek, za które je otrzymali będzie można oglądać przywieszone na szkolnej gazetce informacyjnej.

Uczniowie z naszej szkoły, którzy uzyskali 10 sprawności czytelniczych w I etapie konkursu:

Więcej…
 
Email Drukuj PDF

Godziny pracy biblioteki szkolnej:

 

Poniedziałek 8.00 – 9.30 i 12.15 – 13.30

Wtorek 10.40 – 15.00

Środa 8.00 – 9.30 i 11.30 – 12.10

Czwartek 8.00 – 10.30 i 11.30 – 14.00

Piątek 8.50 – 10.20 i 12.15 – 13.30

 

 

Patriotyczne wystawy

Email Drukuj PDF

Biblioteka szkolna włączyła się czynnie w przygotowanie Wieczornicy Patriotycznej, która  10 XI 2015 r. odbywała się w naszej szkole. Tym razem z pomocą p. Agnieszki Białek i p. Anny Dzierwy oraz uczniów, przystrojono korytarz szkolny licznymi flagami, gazetkami oraz wystawami nawiązującymi tematycznie do święta szkoły.

Oprócz prac uczniów - plakatów na temat Józefa Piłsudskiego oraz patriotycznego garffiti, uczestnicy mogli zobaczyć wystawę pt. „Wizerunki Marszałka” prezentującej książki, fotografie oraz reprodukcje obrazów Piłsudskiego pochodzące ze zbiorów bibliotecznych. Korytarz zdobiła także gazetka ścienna zatytułowana „Epopeja ułańska”, na której opowiedziano o walkach legionistów posługując się malarstwem historycznym z tamtego okresu w wersji pocztówek. Wśród nich znalazło się także zdjęcie ułana z prywatnych zbiorów okolicznego mieszkańca oraz wiersze legionistów pisane w okopach.

Całości dopełnili uczniowie, którzy witali przybyłych na szkolną uroczystość ustawieni z flagami w ręku.

Zofia Kucab

IMG_7676IMG_7679IMG_7680epopeja ulanskagraffiti uczniowoczekujacy na przybylychpatron oczami uczniowpraca uczniowwizerunki marszalkawystawazbiory biblioteki szkolnej

 

Jesienne kosze natchnione poezją...

Email Drukuj PDF

W tym roku nasza szkolna biblioteka postanowiła odpowiedzieć na zaproszenie Fundacji „Zawsze Warto...” oraz Stowarzyszenia Polonistów i włączyć się aktywnie w obchody Jesiennego Święta Poetów przypadającego na 8 października.

Małopolska, a szczególnie Kraków w pobliżu którego znajduje się nasza szkoła, zdecydowanie zobowiązują, by przypominać o poetach i ich twórczości, mocno obecnych tu od wieków. W związku z tym postanowiliśmy zorganizować mały happening szkolny promujący czytanie poezji.

Uczennice z klas III gimnazjum i VI szkoły podstawowej wcieliły się w postacie muz-poetek różnych czasów. Justyna reprezentowała epokę starożytną, Julia oświecenie, Agnieszka romantyzm,  Małgosia XX-lecie międzywojenne, a Gabrysia współczesność. Orszak ten wędrował po szkole i na chwilę wchodził do każdej klasy. W przygotowanych wcześniej jesiennych koszach muzy niosły różne egzemplarze tomów poezji, a na kolorowych kartkach wybrane wiersze. Z tych dwóch koszy – jeden przeznaczony dla młodszych klas 0-IV sp, drugi dla starszych V-VI sp i I-III gimnazjum – uczniowie losowali wiersz, który poetka czytała na forum danej klasy. Po krótkim wystąpieniu uczniowie otrzymali logo wydarzenia, które wklejali do zeszytów z języka polskiego. Skierowano do nich także słowo, by zawsze szukali w sobie pokładów wrażliwości na otaczający świat i nie zapominali o poetyckiej stronie życia. Zaproszono ich także do czytania poezji w szkolnej bibliotece. :)

Dodatkowo szkoła została ozdobiona plakatami przypominającymi o święcie. Na tablicy biblioteki szkolnej powieszono okolicznościową gazetkę „Jesienne strofy”. Orszak poetyckich muz dotarł nie tylko do uczniów, ale do wszystkich pracowników szkoły - dyrekcji, sekretariatu, portierni, by odczytać im wiersz z jesiennego kosza.

Świetnym dopełnieniem Jesiennego Święta Poetów były także lekcje muzyki w szkole, które w tym dniu dotyczyły poezji śpiewanej. Uczniowie śpiewając utwory Tuwima, czy Czechowicza dostrzegali bliskość tych dwóch dziedzin sztuki: poezji i muzyki.

Dziękuję bardzo uczennicom z klasy III gimnazjum Agnieszce Kani, Justynie Bubak, Julii Hameli, VI klasy sp: Małgorzacie Maślej, Gabrieli Gaździe oraz innym, którzy pomogli w przygotowaniu tego wydarzenia, a szczególnie pani Agnieszce Jurkiewicz, która na lekcjach muzyki odkrywała poetycką stronę muzyki i muzyczną stronę poezji.

Mamy nadzieję, że to wydarzenie będzie dla uczestników dobrym bodźcem na drodze szukania własnej drogi do poezji.

Organizator: Zofia Kucab

jesienne ┼Ťwi─Öto poet├│w (1)jesienne ┼Ťwi─Öto poet├│w (12)jesienne ┼Ťwi─Öto poet├│w (13)jesienne ┼Ťwi─Öto poet├│w (15)jesienne ┼Ťwi─Öto poet├│w (16)jesienne ┼Ťwi─Öto poet├│w (17)jesienne ┼Ťwi─Öto poet├│w (2)jesienne ┼Ťwi─Öto poet├│w (4)jesienne ┼Ťwi─Öto poet├│w (6)jesienne ┼Ťwi─Öto poet├│w (7)jesienne ┼Ťwi─Öto poet├│w (9)poeci-napis

 
Więcej artykułów…


Strona 1 z 2

Licznik odwiedzin

Odsłon : 536697

BIP

administrator:

mateuszkowalski@interia.eu