„Wychowanie przez czytanie..."

Program Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom: „Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości”

Zakończył się realizowany w listopadzie w klasie 7 sp program: „Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości”, który był częścią kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Koordynacją programu zajęły się Zofia Kucab (polonista, bibliotekarz szkolny) i Aleksandra Ćwiklińska (pedagog, psycholog szkolny). Zajęcia wspomagała wychowawczyni klasy Katarzyna Polaszek.

Celem programu było przedstawienie uczniom pozytywnych wartości, wskazanie korzyści płynących z ich zastosowania w codziennym życiu oraz przećwiczenie sytuacji, w których ich zastosowanie jest wskazane. Równoważnym celem było propagowanie czytelnictwa oraz umocnienie roli literatury jako moralnego kompasu i źródła inspiracji przy podejmowaniu ważnych decyzji.

b_01b_02b_03b_04b_05b_06b_07b_08b_09b_10b_11b_12b_13

Legendy krakowskie

31 października 2017 roku, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas I – III, wzięli udział w konkursie dotyczącym znajomości legend krakowskich. Każda klasa otrzymała kilka tygodni wcześniej tekst jednej z legend, do której mieli wykonać plakat w dowolnej technice. I tak grupa dzieci z oddziału przedszkolnego zajęła się „Stopką Królowej Jadwigi”, klasa I – „Królem Krakiem, smokiem wawelskim i Wandą”, klasa II – „Rycerzami śpiącymi pod Wawelem”, klasa IIIa – „Twardowskim”, i w końcu klasa IIIb – „Wieżami kościoła Mariackiego”. Wszystkie wykonane przez uczniów plakaty prezentowały się wspaniale.

Uwieńczeniem ich pracy było wspólne spotkanie na sali gimnastycznej, gdzie uczniowie musieli zaprezentować swój plakat oraz opowiedzieć o przydzielonej im legendzie przed zgromadzonymi kolegami i koleżankami. Po tym krótkim wystąpieniu przedstawiciele każdej grupy wykonywali zadania przy stolikach, jakimi było: kolorowanie ilustracji do poznanych legend, układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówki oraz wyszukiwanie na obrazkach różnic. W czasie, kiedy uczniowie zajęci byli wyżej wymienionymi czynnościami, pozostali odpowiadali na pytania zadawane im przez p. Zofię Kucab, która wraz z krakowiankami, nagradzała dobre odpowiedzi słodkimi cukierkami. Na zakończenie każda z klas otrzymała certyfikat specjalistów od legend krakowskich.

bl_01bl_02bl_03bl_04bl_05bl_06

Organizatorzy: I. Morawska, Z. Kucab

Spotkanie autorskie z Martinem Widmarkiem

Dnia 26 X br. najlepsi czytelnicy naszej szkolnej biblioteki wybrali się na spotkanie z autorem ulubionej serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martinem Widmarkiem. Spotkanie to odbywało się w ramach pasma dziecięcego Festiwalu Conrada 2017 w Krakowie.

Całość zorganizowana i poprowadzona została przez członków Festiwalu Literatury dla Dzieci. Na Sali czerwonej Kina pod Baranami zebrani wywołali Martina. Autor dużo opowiedział o swoich zainteresowaniach, a także o tym, jakie książki czytać, a na jakie uważać. Odpowiadał na pytania publiczności dotyczące zawodu pisarza. Zaprezentował też zebranym swoją nową książkę „Tyczka w Krainie Szczęścia”, do której ilustracje wykonała znana polska ilustratorka Emilia Dziubak. Na koniec wszyscy zebrani zabawili się w detektywistyczną grę, a potem można było osobiście porozmawiać z Martinem oraz dostać od niego autograf.

b171b172b173b174b175

Na egzemplarzach bibliotecznych także otrzymaliśmy dedykację Martina Widmarka: „To the library”.

Aleksandra Sowa, Zofia Kucab

Spotkanie autorskie z Jadwigą Marzec

24 X br. uczniowie klas od I do V sp mieli okazję spotkać się z autorką książki „Niezwykły tydzień Frani” panią Jadwigą Marzec. Spotkanie to odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Pani Jadwiga opowiadała nam o tym jak i gdzie powstała jej książka, czy pisanie to trudna sztuka i skąd się bierze w człowieku chęć do tworzenia literatury. Przeczytała nam fragmenty swoich utworów, dyskutowała z dziećmi o ich pasjach czytelniczych i marzeniach życiowych. Przy okazji uczniowie mogli się dowiedzieć paru ciekawostek z dziedzictwa kultury regionalnej Nowego Sącza, z którego pochodzi pani Jadwiga. Na Międzynarodowy Festiwal Dzieci Gór, do którego zachęcała także bohaterka promowanej książki - Frania, na pewno ktoś z uczestników spotkania się wybierze.

Bardzo dziękujemy pani Marzec za przybycie i ciekawą prezentację pasji swego życia. Może wśród naszych uczniów także są jacyś przyszli pisarze?

sp_01bsp_02bsp_03bsp_04b

Zofia Kucab

Więcej zdjęć ze spotkania można zobaczyć na stronie Facebook biblioteki oraz stronie Fb Autorki