Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego

Wola Zachariaszowska ul. Świętego Floriana 1

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

NASZ JUBILEUSZ – STULECIE SZKOŁY

Email Drukuj PDF

9 listopada w naszej szkole uczestniczyliśmy w wielkim święcie – Wieczornicy Patriotycznej, szczególnie uroczystej z okazji podwójnego jubileuszu: setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę i stulecia szkoły. Tak się bowiem złożyło, że pierwsza szkoła w Woli Zachariaszowskiej została utworzona w 1918 roku.

- W skali kraju mówimy o patriotyzmie narodowym – mówiła dyrektor Katarzyna Buczak. - Uczymy naszą młodzież historii, przypominamy o wielkich Polakach. W skali naszej szkoły mówimy o patriotyzmie lokalnym. Wspominamy osoby z naszych rodzin, dziadków, rodziców, sąsiadów, tych, którzy żyją wśród nas i tych, których już z nami nie ma. Bo to wielka duma uczyć się w szkole, której historia liczy sto lat.

Jubileuszowa wieczornica była bardzo nastrojowa. Wielu wzruszeń dostarczyło przedstawienie uczniów klasy trzeciej gimnazjum, przygotowane pod opieką nauczycielek Elżbiety Tatarskiej i Anny Korzeniowskiej. Pokazywało ono jak zmieniała się szkoła na przestrzeni dekad. Jednocześnie publiczność mogła zobaczyć fotografie z dawnych lat na wyświetlanej prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez panią Zofię Kucab. O oprawę muzyczną zadbała Agnieszka Konieczna, nauczycielka muzyki.

Społeczność lokalna zgromadzona na widowni mogła również wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej OSP „Wola” i podziwiać piękne występy lokalnych grup – Grupy „Przyjaciele” i „Sami Swoi”. Członkowie Grupy „Przyjaciele” ze wzruszeniem podkreślali, że wielu z nich jest absolwentami szkoły bądź jej uczniami. Przekazali na ręce pani dyrektor piękny bukiet kwiatów.

Na uroczystość przybyło wielu gości – absolwentów, rodziców, mieszkańców okolicy.  Towarzyszyli społeczności szkolnej m.in. wójt gminy Zielonki Bogusław Król, dyrektor GZEAS Anna Soblik, dyrektor CKPiR Marek Płachta, sołtysi okolicznych miejscowości. Był również obecny ksiądz profesor Józef Krzywda, absolwent Szkoły Podstawowej w woli Zachariaszowskiej i jej prawdziwy przyjaciel. List gratulacyjny z Małopolskiego Kuratorium Oświaty odczytała pani wizytator Ewa Kowar-Pogoń.