Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego

Wola Zachariaszowska ul. Świętego Floriana 1

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Gminny rok Stanisława Wyspiańskiego. Inauguracja.

Email Drukuj PDF

Dnia 11 I 2017 roku uczniowie naszego gimnazjum zostali zaproszeni do udziału w inauguracji roku Stanisława Wyspiańskiego ogłoszonego przez gminę Zielonki. Jest to patron Zespołu Szkół w Bibicach, gdyż Wyspiański mieszkał przez 15 ostatnich miesięcy swego życia w pobliskiej wsi Węgrzce. Inauguracja miała miejsce w tej właśnie szkole i została zorganizowana przez nauczycieli oraz uczniów.

Zebrani na sali obejrzeli 13 projektów przygotowanych przez uczniów klas 6. „Szlakiem Stanisława Wyspiańskiego po Krakowie”. Były to grupowe i indywidualne prezentacje multimedialne, nagrane filmy dokumentalne czy studia wiadomości, wykonane gry planszowe i makiety. Wszystkie bardzo dobrze przygotowane od strony merytorycznej i ciekawe od strony technicznej. Prezentacje te to przewodniki po życiu i bogatej twórczości Wyspiańskiego jako poety, dramaturga, malarza, architekta, projektanta witraży, polichromii czy przedmiotów codziennego użytku takich jak meble czy balustrady. Największe uznanie zdobyła propozycja uczennicy, która zaprojektowała książkę i przedstawiła ją w atrakcyjnej formie.

Następnie pokazano krótki przegląd teatralny dramatów Stanisława Wyspiańskiego m.in. „Nocy listopadowej”, „Warszawianki”, „Wesela”, przygotowany przez uczniów gimnazjum. Obok wątków narodowych nie zabrakło kolorytu regionalnego. Gromkie brawa zebrała scena z dramatu „Klątwa”, w wykonaniu uczennic gimnazjum. Wcieliły się one w pracujące na polu chłopki, które kłóciły się czystą podkrakowską gwarą. Oczywiście nie zabrakło na scenie także słynnego Chochoła z podkrakowskich Bronowic i innych postaci słynnego „Wesela”.

Uczestnictwo w tym wydarzeniu ubogaciło znacznie wiedzę na temat gminnego patrona literackiego roku 2017. Dziękujemy szkole w Bibicach za zaproszenie. Na pewno cały ten rok będzie okazją do pogłębiania wiedzy na temat jego życia i twórczości oraz do wykorzystania jej w licznych konkursach na temat Stanisława Wyspiańskiego.

Opiekun Zofia Kucab

20170111_09283920170111_09420720170111_11190820170111_12260720170111_12353320170111_123909