Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego

Wola Zachariaszowska ul. Świętego Floriana 1

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

„Wychowanie przez czytanie..."

Program Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom: „Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości”

Zakończył się realizowany w listopadzie w klasie 7 sp program: „Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości”, który był częścią kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Koordynacją programu zajęły się Zofia Kucab (polonista, bibliotekarz szkolny) i Aleksandra Ćwiklińska (pedagog, psycholog szkolny). Zajęcia wspomagała wychowawczyni klasy Katarzyna Polaszek.

Celem programu było przedstawienie uczniom pozytywnych wartości, wskazanie korzyści płynących z ich zastosowania w codziennym życiu oraz przećwiczenie sytuacji, w których ich zastosowanie jest wskazane. Równoważnym celem było propagowanie czytelnictwa oraz umocnienie roli literatury jako moralnego kompasu i źródła inspiracji przy podejmowaniu ważnych decyzji.

b_01b_02b_03b_04b_05b_06b_07b_08b_09b_10b_11b_12b_13

Klasa 7 uczestniczyła w 3 lekcjach wychowawczych zrealizowanych według scenariuszy z pakietu udostępnionego uczestnikom programu. Odbyła lekcję wprowadzającą na temat wartości moralnych, lekcję o odpowiedzialności oraz odwadze. Dodać należy, że odpowiedzialność to wartość nadrzędna, która wpisana jest na obecny rok szkolny w program wychowawczo-profilaktyczny szkoły. Każda z przeprowadzonych lekcji zaowocowała materiałami, które obok przesłanych szkole przez Fundację, stanowiły materiał zamieszczany na szkolnych korytarzach oraz udostępniany Organizatorom (strona Fb biblioteki szkolnej, Fb programu).

 

Uczniowie wykonali artystyczne interpretacje wartości: kompas wartości moralnych, które uważają w życiu za najcenniejsze, plakat-definicję odpowiedzialności oraz plansze ilustrujące w czym odwaga różni się od brawury. Każdy z uczniów otrzymał broszurę o wartościach, na której indywidualnie mógł wypowiedzieć się na temat wartości dla siebie najważniejszej. Podczas zajęć z klasą 7 przeczytano dwa opowiadania z tomu „Gorzka Czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”: Wojciecha Cesarza „Dolina Jeleni” (odpowiedzialność) i Katarzyny Terechowicz „Kacper” (odwaga). Uczniowie zainteresowali się także tematem przyjaźni, niektórzy przeczytali opowiadanie Wojciecha Cesarza „Sztuka programowania”. Prowadzenie zajęć wspomagały także materiały multimedialne - nagrania Miksera: Człowieku, #nieBĄDŹbezWARTOŚCIoWY.

Dodatkowo dzień zebrań z rodzicami wykorzystano aby przeprowadzić pedagogizację i poinformować o założeniach tego programu. Po krótkim wstępnie przygotowanym na podstawie poradników „Z książką w świat wartości” oraz „Wychowanie przez czytanie” Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej, rodzice mogli obejrzeć prace wykonane przez uczniów oraz zapoznać się z książkami wspomagającymi wychowanie znajdującymi się w szkolnej bibliotece.

Podsumowując program „Wychowanie przez czytanie” był okazją do wielu ciekawych dyskusji z uczniami, wymagał autentyczności i zaangażowania od wszystkich uczestników. Miejmy nadzieję, że wartości przybliżone pomogą naszym wychowankom w wybieraniu dobrych i moralnych postaw w dorosłym życiu.

Link do filmu o przyjaźni zrealizowany przez uczennice kl. 7 sp:
Julię Marczak i Weronikę Ibek z rysunkami Jakuba Pyrcza.

 

Zofia Kucab